پیکتوگرام چیست

پیکتوگرام چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

شاید از خود بپرسید پیکتوگرام چیست و چه ویژگی هایی دارد؟پیکتوگرام ها اشکال و یا نمادهایی بدون متن جهت انتقال پیام به صورت بصری می باشند. از سال های خیلی دور تا به امروز شاهد این مطلب مهم هستیم که انسان ها جهت انتقال و بیان پیام خود و ارتباط با انسان های اطراف خود و حتی نسل های بعد از خود نیز از ترسیم اشکال استفاده کرده اند.همچنین روی بناهای تاریخی زیادی شاهد این تصاویر حکاکی شده که حوادث آن زمان را  به رخ می کشند، هستیم این تصاویر به تعبیر دیگری پیکتوگرام (pictogram) می باشند از این رو پیگتوگرام در واقع شکل یا نمادی جهت انتقال پیامی به مخاطب در نگاه اول است ، این امر زمانی میسر می شود که پیکتوگرام (pictogram) به نحوی طراحی شود تا قابل فهم برای همه سنین از کودک تا کهنسال باشد.امروزه در اطراف ما پر شده از پیکتوگرام ها ، از تابلو های راهنمایی و رانندگی و نماد ها و اشکال مورد استفاده در اماکن و کتاب ها تا نماد ها و آیکون های مورد استفاده در وب سایت ها پر از تصاویر مفهومی می باشد.

حال ممکن است از خود بپرسید چه تفاوتی بین پیکتوگرام (pictogram) و آیکون و لوگو و… وجود دارد؟ همان طور که میدانید به طور مثال امروزه همه انسان ها،  لوگوی google و یا لوگوی سیستم عامل گنولینوکس را می شناسند و با نگاه اول یادآور این دو خواهد بود و همچنین در نماد و علائم راهنمایی و رانندگی و حتی نماد های مورد استفاده در اماکن همه آشنا و شناخته شده میباشند تفاوت میان پیکتوگرام و آرم و لوگو و … در تجاری  و شناخته شده بودن این اشکال و نماد ها می باشند در صورتی که هم در پیکتوگرام ها و هم در آرم ولوگوی استاندارد و هم در علائم راهنمایی و رانندگی و سایر حامل پیامی خاص که با نگاه اول ان را منتقل میکند ولی در پیکتوگرام ها این نماد منحصر به فرد بوده و تجاری نیست زیرا که در این صورت نام ان تغییر خواهد کرد.

امروزه همچنین شاهد این می باشیم که در وب سایت های مختلفی پیکتوگرام های مخصوص به خود را طراحی و استفاده کرده اند و همچنین می توان از چندین پیکتوگرام استفاده کرد تا بتوان مراحل یا روند موضوعی را به رخ کشید. از پیکتوگرام ها در اینفوگرافیک ها نیز استفاده می شود. در طراحی پیکتوگرام وب سایت و به طور کل طراحی پیکتوگرام ها، طراحان اصول خاصی را باید رعایت کنند و به طور کل نباید نوشته در پیکتوگرام ها استفاده شود و قوانین دیگری که طراحان پیکتوگرام باید از آن ها پیروی کنند. به طور مثال بهتر است که از کمترین رنگ و معمولا در طیف یکسانی استفاده شود و همچنین در طراحی پیکتوگرام سادگی و زیبائی شناختی باید رعایت شود، در عین حالی که مفهوم را به طور کامل برساند و موارد مشابه این اصول از رنگ، سایز، سادگی، وضوح و … باید در نظر گرفته شوند. پیکتوگرام ها در واقع زبانی جهانی جهت بیان پیامی به همه سنین میباشند.

به اشتراک بگذارید:
کلوبفیس نماافسران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *