بوت استرپ چیست

بوت استرپ چیست

امروزه در عرصه برنامه ویسی تحت وب شاهد قالب های بسیار زیبا که مجهز به المان های متنوع هستند، می باشیم. کد نویسی این قالب های زیبا از پایه کار بس وقت گیر و دشواری می باشد ، که گاهی اوقات پیش می آید که برنامه نویسان هم از  نوشتن کد های طولانی html و توابع جاوااسکریپت برای ساختن یک سایت خسته شده و ترجیح می دهند که یک سایت را در کمترین زمان ممکن و با رعایت استاندارد های کیفیت ، تولید کنند. شاید در گذشته این امکان وجود نداشت که  المان هیا مختلف مانند فرم ها ، جدول ها و .. همراه با کد های html و css و در صورت نیاز ، کد های جاوا اسکریپت مربوطه  را به طور یکجا در اختیار داشت و بتوان ار آن ها در سایت های مختلف استفاده کرد.

ولی امروزه سایت ای به نام bootstrap که توسط  twitter معرفی گردیده است توجه طراحان سایت را به خود جلب کرده است.bootstrap با ارائه کد های آماده المان ها و بخش های مورد نیاز یک طراح وب سایت پیشرفت عظیمی را در عرصه طراحی وب سایت ایجاد کرده است. در واقع bootstrap این امکان را به طراحان وب سایت می دهد که در کوتاهترین زمان ممکن بتوانند قالب های صفحه ای را که می خواهند، تولید کنند. bootstrap  علاوه بر بالا بردن سرعت کدنویسی ،درون خود دارای کلاس هایی می باشد که ظاهر قالب سایت را زیباتر می کند.امکانات ارئه شده در این سایت علاوه بر بالا بردن سرعت کدنویسی ، درون خود دارای کلاس هایی می باشد که ظاهر قالب سایت زا زیبا تر می کند.

مهمترین خصوصیت bootstrap که باعث محبوبیت بیش از حد این ابزار شده است ارائه المان ها و امکانات جهت طراحی سایت به صورت ریسپانسیو (responsie) می باشد. responsive به این معنا است که قالب صفحه متناسب با سایز صفحه نمایش device های مختلف نشان داده می شود و دیگر نیازی نیست که بخواهیم طراحی جداگانه ای برای هر کدام از سایز های مختلف صفحه نمایش های گوناگون  داشته باشیم. حتی طراحان این امکان را دارند المان هایی که در سایز های بزرگ نمایش داده می شوند را در سایز های کوچک مثل موبایل نمایش ندهند ویا به شکل دیگر آن المان ها را نمایش دهند.

مزیت دیگر بوت استرپ (bootstrap) این می اشد که اکثر مرورگر ها آن را پشتیبانی می کنند اما در کنار تمام مزیت های آن معایبی هم به همراه خواهد داشت از جمله اینکه به دلیل محبوب شدن و همه گیر شدن این سایت  ممکن است، باعث شود به جایی برسیم که شاهد سایت هایی به یک شکل و شبیه به هم باشیم که برای حل این مشکل هم طراحان باید علاوه بر استفاده از ابزار bootstrap  ، خلاقیت و سلیقه هنری را در تولید سایت ها دخالت دهند تا از تکراری شدن ظاهر سایت ها جلوگیری شود.

به اشتراک بگذارید:
کلوبفیس نماافسران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *