نحوه برنامه ریزی برای راه اندازی وب سایت

نحوه برنامه ریزی برای راه اندازی وب سایت

مدیر نوعی کسب و کار یا یک سازمان هستید؟ آیا مجموعه شما وب سایت دارد؟ اصلا برای چی باید اینکار رو انجام بدهید؟ چقدر باید هزینه کنید؟ چقدر زمان می برد؟ پول چی؟ پول توش هست، یعنی درآمد هم داره؟ چطور می توانید برای راه اندازی وب سایت خود درست و بجا تصمیم گیری کنید؟ نحوه برنامه ریزی برای راه اندازی وب سایت خود را بلد نیستید؟ و نمیدونید از کجا باید شروع کنید؟ این مطلب را دنبال کنید تا در ادامه به پاسخ همه‌ی این سوالات برسید.

تعریف خیلی ساده از وب سایت

تعریف خیلی ساده از وب سایت

منظور از وب سایت همان آدرسی هست که با www.  شروع میشه و در آخر با یه چیزی مثل .com یا .ir و یا….  تموم میشه مثل www.servit.ir . آدرسی که کاربران شما می توانند با آن به پایگاه اینترنتی شما یا شعبه آنلاین شما به راحتی دسترسی پیدا کنند.

اصلا وب سایت به چه کاری میاد؟

جواب، بستگی به پاسخ شما به سوالی دیگر دارد. سوال این است، هدف شما برای راه اندازی یک وب سایت چیست؟ در دنیای مجازی همانند دنیای واقعی انعطاف پذیری بسیار بالایی وجود دارد و شما می توانید هر نوع ایده ای را در دنیای مجازی خلق کنید. به طور کلی انواع وب سایت ها را می توانیم به بخش های زیر تقسیم بندی کنیم.

  1. وب سایت های اطلاعاتی
  2. وب سایت های تراکنشی
  3. وب سایت های اجتماعی
  4. وب سایت های سرگرمی
  5. وب سایت های تجاری
  6. وب سایت های دولتی
  7. وب سایت های آموزشی

نکته:دسته بندی ها از کتاب « آشنایی با اصول طراحی وب سایت و اپلیکیشن موبایل » از استاد بزرگوار بنده جناب آقای هادی هرمزی درج شده است.

حالا با شناخت انواع وب سایت و نگاهی دقیق تر به عنوان های انواع وب سایت می توانیم دید بهتری در هنگام راه اندازی یک وب سایت داشته باشیم. وب سایت شما در کدامیک دسته های بالا  قرار می گیرد؟

گاهی هدف شما از راه اندازی یک وب سایت تنها معرفی کسب وکار،  سازمان و اطلاعاتی از مدیریت آن مجموعه است که به همراه اطلاعات تماس تکمیل می شود و گاهی هدف شما کمی بزرگ تر است و می خواهید به معرفی محصولات و خدمات و تعرفه ها نیز در وب سایت خود بپردازید. برخی  فرا تر از آن هم می روند برای خود فروشگاه اینترنتی راه اندازی می کنند که محصولات مجازی و واقعی خود را به صورت آنلاین به فروش می رسانند. کمی فراتر و در سطح بالا تر تجارت هایی دیده می شوند که از طریق تجارت بیگ دیتا ثروت بسیار بالایی را جذب کرده اند، خوشبختانه در ایران پیشرفت های بسیاری در این زمینه صورت گرفته است بطوری که کشور عزیر ما را در بین کشور های دنیا در این زمینه از رتبه بسیار بالایی بهره مند کرده است. پروژه دانش بنیان عیبجو یکی از این پروژه ها است که توسط سرویت طراحی شده است.

descition

به هر حال باید هدف خود را از داشتن یک وب سایت مشخص کنید اما به دلیل کمبود بودجه، راه اندازی وب سایت مربوط به کسب و کار خود را پشت گوش نیندازید به این دلیل که داشتن حداقل یک وب سایت ساده برای معرفی تشکیلات و ارائه راه های ارتباطی معتبر شما در وب سایت بسیار ضروری و مفید است و اساتید تمامی مدیران را در تمامی دوره ها و کلاس های دانشگاهی و غیر دانشگاهی داخلی و بین المللی تشویق به اینکار می کنند و این موضوع اهمیت بسیار بالای راه اندازی یک وب سایت را برای هر نوع کسب و کار و سازمانی مشخص می کند. فرض کنید شخصی تنها نام شما را در ذهن خود دارد اگر اطلاعات تماس شما را نداشته باشد و شما وب سایت نداشته باشید به راحتی به سمت کسان دیگری جذب خواهد شد اما اگر حداقل یک وب سایت ساده و استاندارد داشته باشید به راحتی با یک جستجو در اینترنت به تمامی اطلاعات تماس و شبکه های اجتماعی معتبر شما دسترسی پیدا خواهند کرد.

چقدر باید هزینه کنید؟

جواب این سوال کاملا وابسته به سوال دیگری است، سوال این است، چقدر می خواهید برداشت کنید؟ بهتر است به جای هزینه بگوییم سرمایه گذاری، در دنیای مجازی همانند دنیای واقعی باید سرمایه گذاری کنید تا بتوانید از آن برداشت کنید هر چه میزان سرمایه گذاری شما در این زمینه بالاتر باشد برداشت شما هم بالاتر خواهد بود همینطور میزان سرمایه گذاری شما وابسته به هدفی که در مرحله قبل انتخاب کرده اید دارد.

اگر میزان سرمایه گذاری شما به اندازه راه اندازی یک وب سایت ساده و ابتدایی باشد درآمد شما هم به همان میزان خواهد بود یعنی جذب افرادی که به دلیل در دسترس نبودن شما نمی توانند با شما ارتباط برقرار کنند و با مبلغ پرداختی شما متناسب است. مورد دیگر رابطه مستقیم مبلغ سرمایه گذاری با تعداد مخاطبینی است که قصد دارید جذب کنید، به این معنی که تقریبا همان مقداری که در دنیای واقعی برای جذب هر نوع مخاطبی سرمایه گذاری می کنید در دنیای مجازی هم باید برای جذب مخاطب هزینه کنید تا بتوانید از آنها  درآمد کسب کنید به طور مثال برای راه اندازی یک شعبه اینترنتی که به میزان شعبه فیزیکی کسب درآمد داشته باشد باید تقریبا به همان اندازه شعبه فیزیکی سرمایه گذاری کرد تا به همان میزان و شاید بیشتر از آن بتوان برداشت کرد.

با توجه به تحقیقات به عمل آمده توسط سرویت حداقل مبلغ سرمایه گذاری برای راه اندازی یک وب سایت ساده و ابتدایی تک صفحه استاندارد در ایران ۱۵۰ هزار تومان برآورد می شود. دقت کنید که از این پایین تر هم ممکن است پیدا کنید اما مطمئن باشید که استاندارد نیستند راه اندازی کردن با نکردن آن تفاوتی ندارد و کارآمد نیستند.

چقدر زمان می برد؟

زمان مورد نیاز برای راه اندازی یک وب سایت ساده  از حداقل ۷۲ ساعت تا یک وب سایت پیشرفته ۲.۵ سال متغیر است. که با افزایش و تزریق بودجه می توان نیروی کار را افزایش داد و زمان خرید و زمان اجرای کار را کوتاه کرد. درواقع نوع فعالیت و دسته بندی وب سایت شما مشخص می کند زمان طراحی آن چه میزان باشد. هر چقدر هدف شما بزرگتر باشد زمان اجرای آن بیشتر خواهد بود. معمولا در وب سایت های پویا زمان بیشتری نسبت به وب سایت های ایستا صرف می شود. پویا بودن به معنای کنترل کردن و به روزرسانی محتوای وب سایت توسط شما و کاربرانتان است و ایستا بودن به معنای ثابت و بدون تغییر بودن محتوای وب سایت شما است.

پول چی؟ پول توش هست، یعنی درآمد هم داره؟

جواب بسیار ساده است، البته که دارد ولی به شرطی که اصولی طراحی شده باشد. اگر چنین نبود شرکت های بزرگی همچون گوگل، اپل و … وجود نداشت. اگر چنین نبود راه اندازی یک وب سایت هر چند ساده برای هر کسب و کار و سازمانی جزء استاندار های مدیریتی ابتدایی و ضرروری محسوب نمی شد.

در صورتی که مایلید کسب و کار یا سازمان خود را با استاندارد های روز جهانی همسو کنید و وبسایت خود را راه اندازی نمایید از بسته های ویژه دانش بنیان سرویت بازدید نمایید. این بسته ها به گونه ای طراحی شده اند که از لحاظ کارایی در بالاترین سطح قرار دارند و طرح ها و نقشه های آنها با علوم روز مهندسی پیاده سازی شده است، هنچنین پارامتر قیمت همانند کیفیت برای ما در همگام طراحی اهمیت بسیار بالایی داشته و این محصولات دانش بنیان با قیمت بسیار عالی و شگفت انگیز عرضه شده اند که با مشاوره رایگان سرویت کارایی آنها به بالاترین سطح ممکن خواهد رسید.

در نهایت امیدواریم با خواندن این مطلب بتوانید درست ترین تصمیم را برای راه اندازی یک وب سایت بگیرید و از دور ریختن و اصراف شدن هزینه های اضافه و غیر متعارف جلوگیری نمایید و بتوانید برای راه اندازی وب سایت خودتان درست برنامه ریزی نمایید.

به اشتراک بگذارید:
کلوبفیس نماافسران

One thought on “نحوه برنامه ریزی برای راه اندازی وب سایت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *